Původně jsem plánoval letní prázdniny jako čas na získání energie a odpočinek.

Plánovaných oprav a rekonstrukcí nebylo málo. Opravovali jsme střechu školy s podkrovím, probíhala oprava komunikací, plánované byly úpravy připojení k internetu ve škole, na úřadě a v Obecním domě včetně zprovoznění kamerových systémů. Na úřadě jsme zavedli elektronický informační systém. Dále postupně zavádíme jednotnou grafickou podobu komunikace a připravujeme výrazné zjednodušení v komunikaci s občany.

Projekty a opravy

Rychle jsme zajistili i nutnou opravu části střechy bytového domu č.p. 178 na náměstí, kam již začalo zatékat. A další střechy na náš zásah čekají. Dále připravujeme a dokončujeme mnoho projektů. Například opravy mostů, výstavbu lávky na Zlatý kopec, chodníky na Studánecké ulici, oprava komunikace v ul. Stříbrný kopec (po pádu cisterny), plynofikace a kanalizace na Zlatém kopci a v okolí včetně nových komunikací. Již nyní současná výstavba soukromého investora značně omezuje život na Zlatém kopci a přináší mnoho problémů, které je potřeba řešit.

Z nových projektů je pro nás prioritou zřízení zubní ordinace, která dlouhodobě v obci chyběla. Zajištění služby Taxík Maxík pro seniory a zdravotně znevýhodněné občany. Spolupráce s Potravinovou bankou Libereckého kraje, která pomáhá lidem v potravinové nouzi.

Dalším velkým projektem je výstavba podkrovních učeben ve škole. S financováním tohoto projektu nám pomůže dotace z MMR. A u školy ještě zůstaneme. V lednu jsme začali plánovat rozšíření budovy 1. stupně Základní školy. Škole chybí kapacita nejen pro nové žáky v prvních třídách. Chybí nám kapacita ve družině, ve školní jídelně a pro moderní a kvalitní výuku. Hotové studie teď budeme dále diskutovat a brzy se musíme překlopit do fáze projektování a realizace.

Veřejné osvětlení

Dle požadavků obyvatel budeme postupně přidávat veřejné osvětlení do některých částí obce. Bohužel musíme nyní rychle reagovat na velmi špatný stav mnohých částí osvětlení. Často tak „hasíme jen požáry“. A popravdě, moc se nám to nedaří, ještě chvíli nás bude špatný stav VO trápit.

Výhybna Hakenova ulice Na základě požadavku majitelů nemovitostí jsme v ulici Hakenova dodělali výhybnu pro auta. Za jejich významné pomoci rozšíříme na jaře příštího roku tuto část ulice i pro chodce. Kdo tudy chodí pěšky, dá mi za pravdu, že je tato část, především v době ranní špičky, velice komplikovaná a nebezpečná. Proto vítám pomoc a spolupráci, jejíž výsledkem bude vybudování komunikace, kterou budou moci pěší bezpečně využívat.

Kanalizace

A k tomu kanalizace … Kromě opravy několika havárií jsme začali mapovat dešťovou kanalizaci v obci. Začali jsme pod kostelem. Tam jsme museli řešit vážnou havárii. Také delší dobu řešíme splaškovou a dešťovou kanalizaci v ulicích Řadová a Dolní řadová. Velké problémy jsou nad paneláky v odvodnění ulice Studánecká, dále pak kolem ulic Hakenova a Pomněnková, ale také v oblasti „Strážské Studánky“. V celé obci bohužel chybí zakreslení staré kanalizace, která se dnes využívá jako dešťová. Kromě nově vybudované kanalizace v oblasti Nové Stráže to jsou vždy jen desítky let stará, již nevyhovující potrubí. Kamerové zkoušky vždy objeví rozpadlé zbytky něčeho, co bývalo potrubí. V posledních letech jsou častější přívalové deště, a ty vážně ničí nejen zbytky kanalizace, ale i okolí. Následující roky nás čeká velké množství oprav, aby kanalizace plnila svůj účel. Ani nová dešťová kanalizace v oblasti Nové Stráže nebyla v pořádku.

Po špatném zapojení (někdy po roce 2006, kdy byla kanalizace budována) vtékaly do kanalizace i splašky. I přes opravu a správné napojení zůstala závěrečná část kanalizace ucpaná. Místo retence voda vytékala dlouhá léta na povrch a ničila vše, co jí přišlo do cesty.

A to jsem si pravděpodobně nevzpomněl ani na polovinu našich úkolů, které jsou nad rámec běžného provozu. Není tak čas odpočívat, ale prostě zabrat o to víc. Mám velikou radost, že se nám daří tyto problémy řešit a dál a dál zlepšovat naše okolí. Děkuji všem, kteří pomáhají.

Ing. Lukáš Beneš, starosta obce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..