V závěru roku 2022 zastupitelstvo obce Stráž nad Nisou schválilo uložení zhruba 50% volných finančních prostředků na termínované vklady. Částka 50 miliónů se rozdělila na 5 termínovaných vkladů s úložní dobou 3 měsíců a úročením přesahujícím 6,4%. Díky uloženým financím získá obec v roce 2023 do rozpočtu více než 3 miliony korun. Ostatní volné finanční prostředky se snažíme udržovat na spořícím účtu a pravděpodobně tak získáme další 3 miliony korun.

Díky komunikaci s bankou a následné kontrole měsíčních poplatků za vedení běžných účtů se nám podařilo tyto poplatky snížit zhruba o 50% z původní částky. Jedná se o cca 1 000 Kč měsíčně.

S firmou O2 jsme podepsali novou dvouletou smlouvu o poskytování internetových služeb, pevných linek a mobilních telefonů pro obecní úřad. Oproti původní smlouvě jsme snížili náklady na 3 500 Kč měsíčně, což je o 3 000 Kč měsíčně méně.

Dne 15.02.2023 jsme získali rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. S účinností od 01.09.2023 se navyšuje počet povolených žáků v ZŠ Stráž nad Nisou z 260 na 280 žáků. Díky tomu můžeme ve školním roce 2023/2024 ve vyhovujících prostorách budovy 1. stupně otevřít dvě první třídy. Zároveň úvodem roku spouštíme plán na výrazné navýšení kapacity celé ZŠ a MŠ ve Stráži nad Nisou. Studie tohoto záměru byla již zadána a výsledkem bude zajištění dostatečné kapacity pro všechny děti ze Stráže nad Nisou i v dalších letech.

Podařilo se zlikvidovat všechny nám známé černé skládky. I nadále se budeme snažit jakýkoliv náznak vzniku skládek eliminovat a zajišťovat pořádek v obci i za pomoci fotopastí.

V malém tunýlku pod kasinem svítí lampy nově i přes den. V současné době začínáme budovat nové osvětlení u nádraží a na cestičce z nádraží ke škole.

S firmou FCC jsme vyjednali svoz komunálního odpadu i z části obce Svárov, kde to doposud nebylo možné.

Navýšili jsme počet svozů tříděného odpadu, konkrétně svoz kovů. Nově budou vyváženy v pátek 1 krát za 14 dní.

Tolik jen část z toho, co se již podařilo. O dalších novinkách a zlepšeních vás budu informovat v příštím vydání Strážského občasníku a webových stránkách https://clanky.straznnis.cz.

Ing. Lukáš Beneš
starosta obce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..