V sobotu 27. dubna 2024 uspořádalo Okresní sdružení hasičů Liberec slavnostní akci na náměstí Dr. E. Beneše Slavnost hasičských praporů, kde se sešlo několik desítek sborů dobrovolných hasičů z okresu Liberec se svými krásnými prapory. 

Hasičské prapory

Hasičské prapory představují pro hasičské sbory významný symbol sounáležitosti, postoje k celku, vyjádření ochoty pomáhat druhým lidem. Prapor spojuje členy a vzdává hold jejich práci. Vyrobené jsou z nejrůznějších materiálů počínaje sametem či saténem. Jsou bohatě zdobené výšivkami, různými úrovněmi stínování, štepováním, nejrůznějšími prýmky, typické jsou obvodové linky a rohové motivy ve tvaru listových motivů a hasičských symbolů. Objevují se na nich znaky měst nebo obcí a také motto hasičů „Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci“. Typickými barvami hasičského praporu jsou červená (symbolizující oheň) a modrá (symbolizující vodu). Mezi běžně znázorněné hasičské symboly patří sekera, žebřík, provaz a svatý Florián, patron hasičů. Mnoho praporů je církevně vysvěceno.

Sbor dobrovolných hasičů Stráž nad Nisou

Slavnostní ceremonie před libereckou radnicí se účastnili i strážští hasiči se svým praporem. Součástí ceremonie bylo i dekorování praporu pamětní stuhou a předání pamětního listu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..