Mládež, ať kluci, tak i děvčata, si oblíbila „prkénko“ skateboard, možná i longboard a pennyboard. Kdybyste tápali ve významu stejně jako já, tak nabízím malé vysvětlení.

Skateboard je charakteristický svým obdélníkovým tvarem s šířkou 7,5“ – 8“, který je zaoblen z obou kratších stran. Kolečka jsou v porovnání oproti longboardu menší i tvrdší a odolnost velmi vysoká. Skateboard je prostě klasika a najde uplatnění hlavně při překonávání různých překážek.

Longboard je delší a stabilnější než klasický skateboard, lépe sedí, má větší a měkčí kolečka a širší trucky (uchycení koleček/podvozek). Začátečníci uvítají longboardy s deskou ve tvaru kapky, nebo tzv. pintail. Je nejvhodnější pro pohodovou jízdu po městě, kdy se stačí párkrát odrazit a jede. Uvítají ho hlavně děvčata. Pennyboard je krátký, asi půl metrů dlouhý skateboard ve většině případů vyroben z plastu a bez gripu. Vizuálně připomíná „většího bratra“ – longboard, jelikož přední část prkna je taktéž zaoblena do špičky. Kolečka pennyboardu mají většinou stejnou velikost jako longboardy, tedy 60 – 80 mm, což vytváří lepší přilnavost a stabilitu při jízdě. Ideální pro městskou jízdu.

Ale spousta dětí si vystačí s koloběžkou a dokážou s ní parádní kousky. Nabízí se otázka. Kde mají jezdit? Kde by mohli vyzkoušet různé triky a své umění porovnat s ostatními. Nebo ostatní naučit tomu, co už sami umí. Míst je málo. Jezdí podél náměstí, což je poměrně nebezpečné, nebo je vídám na silnici před obecním domem a na hřišti jízdou do kolečka dokola se moc nezdokonalí. Chtěli bychom, aby neseděli doma u počítačů, pojďme vymyslet, kde by takové hřiště mohlo být. Protože spokojený teenager rovná se spokojený rodič. Nebo je to obráceně?

Své tipy a připomínky posílejte na obcasnik@straznadnisou.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..