JOSEF KUDLÁČEK – NEJSTARŠÍ OBČAN OBCE STRÁŽE NAD NISOU

Narodil se ve vesničce Lipovka u Rychnova nad Kněžnou, kde také vyrůstal a od mládí se věnoval hudbě. Hrál sólo na trumpetu, ale i společně s hudebníky v orchestru, hrávali na zábavách či pohřbech. Vyučil se sedlářem a za války byl totálně nasazený na nucené práce do Vídně, odkud se mu spolu s pár kamarády na konci války podařilo utéci.

Do Stráže nad Nisou přišel po válce, v roce 1945, po té, co mu bylo nabídnuto odejít na sever, kde se osidlovalo. Jako vyučený sedlář získal po původních německých obyvatelích sedlářství a čalounictví, a tak se také živil do roku 1952. Vyráběl převážně postroje pro koně – hlavně ze Studánky, ale i z Růžodolu a Kořenova, které byly potřeba na tahání klád z lesa. Po velkém přemlouvání pak nastoupil v roce 1952 do družstva Karosárna v Mníšku, kde se vyráběly karosérie z tvrdého dřeva a silných plechů. Po roce 1989 svoji původní živnost obnovil a donedávna provozoval. Dnes již jen dohlíží, jak v rodinné živnosti pokračuje jeho syn se svojí manželkou.

Nezbývá tedy než popřát panu Kudláčkovi k jeho významnému životnímu jubileu za celou naši obec vše nejlepší, hlavně hodně zdraví, klidu, pohody a elánu do dalších let.

Daniela Kysilková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..