V sobotu 28. října 2023 udělil prezident republiky prof. RNDr. Davidu Lukášovi, CSc. státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti vědy.
David Lukáš se narodil 18. dubna 1958 v Liberci. Dětství prožil ve Stráži nad Nisou. Jeho rodiče působili od roku 1956 na základní škole ve Stráži nad Nisou, kde učili několik generací žáků. David vychodil základní školu také ve Stráži a od šesté třídy dojížděl do Liberce na experimentální gymnázium. Původní přání stát se lesníkem nakonec přehodnotil a vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy biofyziku a chemickou fyziku.
Rok pracoval na Karlově univerzitě. Během této doby těžce onemocněl jeho otec, takže se rozhodl vrátit se zpátky do Liberce a být s rodiči. V té době se oženil a s manželkou Ivetou, která je celý život jeho oporou a „parťákem“ v dobrém i zlém, mají dvě šikovné dcery a dnes už i vnučku.
Technická univerzita Liberec
Od roku 1980 působí na Technické univerzitě v Liberci. V letech 1997–2002 zde byl ve věku 37 let zvolen rektorem.
Výzkum
David Lukáš patří mezi světové odborníky v teorii, technologii a bioinženýrských aplikací nanovláken. Je jedním ze spoluautorů světového patentu na stejnosměrné elektrické zvlákňování a klíčovým autorem patentů na elektrické zvlákňování účinkem střídavého elektrického proudu. Je autorem dvou monografií.
V současné době zaměřuje svůj výzkum především na biologické systémy a jejich aplikace v průmyslu a lékařství. Zabývá se elektrohydrodynamickými nestabilitami přítomnými v procesech tvorby nanovláken, analýzou fyzikálně-chemických vlastností nanovláken a jejich biologickým testováním z pohledu jejich uplatnění v tkáňovém inženýrství. Věnuje se také studentům nového oboru bioinženýství na stejnojmenném oddělení, které založil na Přírodovědně-humanitní a Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci při katedře chemie. V počátcích koronakrize zorganizoval na TUL výrobu roušek a filtrů pro ochranu dýchacích cest.
Ocenění
Profesor Lukáš je nositelem prestižního Fulgbrightova stipendia a působí ve výboru pro podporu vzdělávání Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových. Je nositelem mnoha dalších ocenění.
Týmová práce
Přes všechny dosažené úspěchy zůstává profesor Lukáš mimořádně laskavým a velmi skromným člověkem, který vždy zdůrazňuje, že věda je týmová práce a nikdy nezapomene zmínit své kolegy a spolupracovníky. V jednom rozhovoru řekl: „Nejsem přítel toho, aby si člověk pracující v bioinženýrství osobně stoprocentně přivlastňoval na katedře vzniklé nápady. Je to z toho důvodu, že bioinženýrství je disciplína, která vyžaduje týmovou práci velkého množství odborníků. Bez takové spolupráce se vlastně žádný podstatný nápad ani nemůže zrodit“.
Je přesvědčen o tom, že právě oblast biofyziky a bioinženýrství se stane hnacím motorem ekonomiky států.
Hrdý Strážák
David Lukáš, i přes svoje úspěchy a světovou proslulost v oblasti vědy, zůstává hrdým „Strážákem“, do Stráže se rád vrací, dnes už pouze „na chatu“ a často do kavárny a rád vzpomíná na roky zde prožité.
A my, občané Stráže, jsme hrdí na svého slavného rodáka! Gratulujeme ke státnímu vyznamenání.
MVDr. Milena Frühaufová
Děkujeme paní doktorce Frühaufové za poskytnutý článek.