Vážení čtenáři,
rádi bychom Vás seznámili s děním v našem mysliveckém spolku Polomy se sídlem ve Stráži nad Nisou. Léto je pro myslivce, mimo jiné, ve znamení ochrany mláďat, která se narodila na jaře a spoluprací na společenském životě v obci.

V období konce jara a začátku léta rodí srny mláďata. Bohužel v době, kdy v našich podmínkách začínají zemědělci se senosečí. Jejím vlivem docházelo k úhynům srnčat, která bohužel v raném věku nejsou schopná před velkými stroji uniknout. Členové našeho spolku již řadu let aktivně pracují na záchraně těchto srnčat. Již před příchodem senoseče kontaktujeme zemědělce, abychom domluvili plány postupu prací a zároveň obnovili kontakty. V minulosti bylo jedinou prevencí ochrany procházení luk před sečením. Jde o časově i fyzicky náročnou činnost. Senoseč se řídí předpokládaným vývojem počasí a kontakty od farmářů bývají často na „poslední chvíli“. Scházíme se v časných ranních hodinách, od pondělí do neděle. Procházíme pozemky v rojnicích za vydatné pomoci našich loveckých psů. V Cíle jsou dva. Najít srnčata, která již na loukách jsou, a také pozemky „zavětřit“, aby na ně srny mláďata s postupujícím dnem nepřivedly.

V letošním roce jsme poprvé využili nové metody vyhledávání zvěře. Ve spolupráci se členy HZS jsme zkušebně nasadili k vyhledávání srnčat dron s termovizí. Po prohlídce pozemku jsme následně porosty kontrolně procházeli. Kontrola sloužila k potvrzení výsledku prohlídky. Ukázalo se, že tato metoda je účinná a spolehlivá. Rozpoznávací možnosti spojení dronu a termovize překonaly naše očekávání.

HZS sice poskytla drony bezplatně, ale ukázalo se, že časově se aktivita nedá dobře koordinovat s nároky farmářů. V některých případech byl dron blokován pro potřeby majitele. Proto jsme uvítali vznik spolku Za život srnčat. Na jeho založení má lví podíl naše členka Veronika Urbánková. Díky úsilí členů obou spolků a díky štědrosti dárců se podařilo zakoupit dron s termovizí, který bude od příštího roku k záchraně používán. Jsme velice rádi za pomoc a podporu všem, kteří pomohli jak v kampani za získání prostředků, tak všem dárcům za dary.

Do kampaně za získání financí se zapojila i Mateřská školka ve Stráži nad Nisou, což nás těší zejména proto, že o ochranu přírody se zajímají i naši malí spoluobčané. Zásadní finanční příspěvek poskytla Obec Stráž nad Nisou, za což jí patří velký dík. O úspěších při záchraně srnčat dronem Vás rádi budeme i v budoucnu informovat.

Náš spolek se přes léto zapojil i do společenského života v obci. Prezentovali jsme se expozicí na Strážských slavnostech. Její součástí byla i oblíbená soutěž ve střelbě vzduchovou puškou na terč. Její vítěze jsme dekorovali na pódiu, kde proběhly i ukázky mysliveckých fanfár a psů.

Naši členové také připravují ukázky z přírody v podobě poznávacího kvízu i pro účastníky Zálesáckého závodu, který je mezi dětmi velmi populární. Členové našeho spolku si váží spolupráce s vedením obce a děkují za ni. I nadále se rádi budeme zúčastňovat akcí v obci a podílet se na rozvoji společenského života v ní.

S mysliveckým pozdravem Lesu a lovu zdar. MS Polomy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..