Dračí vrch se nachází v západní části Jizerských hor v lese nad Libercem – Kateřinkami, asi 2,5 km jižně od vesnice Fojtka. Z Dračího vrchu, který je opředen mnoha pověstmi, se odkrývá krásný výhled do okolí.

Dračí vrch s výškou 676 m.n.m. se tyčí nad obcí Fojtka nedaleko Liberce. Na vrchu se nachází skalní vyhlídka, ze které je téměř kruhový výhled do okolí. Skalka byla v roce 1902 zpřístupněna libereckým horským spolkem. Do skalky bylo vytesáno na 70 schodů a osazeno zábradlí, výstup je zde možný dodnes.

K dračímu vrchu se váže pověst, podle které se ve skalách usadil mohutný drak, který vždy na svátek čarodějnic musel mít lidskou oběť. Každý rok svobodné dívky z okolí sem posílaly lístky se svými jmény. Lístky byly dány do obětní mísy (prohlubně) na vrcholu skály. Drak je pak rozfoukal a jen jeden lístek zůstal jakoby tajemnou mocí přikovaný ke kameni. Jednou toto losování padlo na děvče z blízké hájenky, která marně čekala na návrat svého ženicha z daleké cesty. Když už stoupala k Dračímu vrchu, její milý se vrátil, těsně před skalkou ji předběhl a jediným šípem draka zabil.

Po Dračí skálou vede také naučná stezka Fojtecké tisy. Je dlouhá jen několik set metrů a najdete na ní 5 i informačních zastavení. Vede přírodní památkou Pod Dračím vrchem, kde se nachází velké množství tisů, které se zde přirozeně rozmnožují. Stezka je pouze pro pěší a vzhledem k tomu že je fyzicky nenáročná je vhodná i pro rodiny s dětmi. Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/draci-vrch-u-obce-fojtka-v-jizerskych-horach

Dračí vrch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..