„Když je alkohol víc než srdce“

Marcela, 18letá slečna s velkými plány do života. Dokončuje studium na střední zdravotnické škole a má jasný cíl – pečovat o malé děti hospitalizované v nemocnici. Vzhledem k tomu, že sama to pravé spokojené a bezstarostné dětství nezažila, uvědomuje si, jak je pozornost a starostlivost potřebná. Na své vlastní vyrůstání nemá hezké vzpomínky. Společně se svými dvěma mladšími sourozenci žila s matkou, která byla závislá na alkoholu, otec rodinu opustil. Ačkoliv jí nebylo ani 8 let, věděla, co dělat, když matka zkolabovala po nadměrném požití vodky. Děti neznaly disciplínu, neměly žádné kladné vzory, do školy chodily neupravené, špinavé, bez domácích úkolů. Z rodinného rozpočtu se kupoval převážně alkohol, a tak často zažívaly takovou nouzi o jídlo, že musely žebrat na ulici. O sladkostech se jim mohlo jenom zdát. Marcela musela bratrovi a sestře rodičovskou péči částečně nahrazovat. Zájem sociální pracovnice na sebe nenechal dlouho čekat. Byl podán návrh na umístění dětí do ústavní péče. A právě tehdy se objevilo světlo na konci tunelu. Na scénu vstoupila teta, která nedovolila, aby Marcela se svými dvěma sourozenci nadále doplácela na selhání rodičů a rozhodla se vzít si je do pěstounské péče. Kdyby se tak nestalo, dostaly by se do dětského domova. Teta jim dala nový směr, novou naději a život naplněný porozuměním, trpělivostí a respektem. A proto má pěstounství smysl – dává dětem šanci na lepší život.

Text i fotografie jsou autentické a jsou autorizovány náhradní rodinou. Skutečný příběh pěstounství byl zveřejněn v rámci kampaně MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost, nebo vzácnost?“, jejímž cílem je zvýšit počet náhradních rodičů v Libereckém kraji.

Zaujal Vás tento příběh a chtěli byste si přečíst další? Rádi byste poskytli dítěti, které nemůže vyrůstat ve své biologické rodině, lásku a bezpečný domov a nevíte, jaké kroky musíte učinit, abyste se stali náhradním rodičem? Věděli jste, že jedním z nejčastějších mýtů o náhradním rodičovství je, že se jednotlivec nemůže stát pěstounem nebo osvojitelem? Víte, jaké další mýty panují o náhradním rodičovství? Více informací o náhradní rodinné péči naleznete na stránce www.rodinalk.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..