Splatnost místních poplatků 2023

Mezi nejrozšířenější místní poplatky zavedené v obci patří poplatek ze psů a poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Oba tyto poplatky mají společnou lhůtu splatnosti každý rok do 30. června, poplatky lze platit již od 1. ledna. Dále mají společné, že se řídí zejména zákonem o místních poplatcích a daňovým řádem, jsou v pravomoci obce a jsou zavedeny obecně závaznými vyhláškami.

Poplatek ze psů platí každý majitel psa, který má buď trvalý pobyt, nebo v případě právnické osoby, sídlo v obci. Přihlášení k tomuto poplatku má majitel provést do 30 dnů od pořízení psa nebo přihlášení se v obci a to i v případě, že má nárok na osvobození od placení poplatku. Lhůta 30 dnů na ohlášení platí i v případě odstěhování z obce, darování psa, či jeho úmrtí. Složenky s platebními údaji Vám budou zaslány do 30. dubna. Platbu je možné provést na náš bankovní účet nebo osobně na úřadě v hotovosti či platební kartou.

Poplatek za odpady byl v obci změněn od 1.1.2022 a nahradil dřívější smluvní systém, který by již nebyl zákonný. Plátcem poplatku je vlastník nemovité věci (případně SVJ) zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci. Každý, kdo nabude jmenovanou nemovitost je povinen podat ohlášení do 30 dnů k tomuto poplatku. Složenky se již nerozesílají. Při podání ohlášení k poplatku všichni dostanou zpět formulář okopírovaný. Na jeho druhé straně je uvedeno číslo účtu, variabilní symbol a částka za rok vyvážení odpadů. Pokud se Vám nedaří již formulář najít, kontaktujte mě na telefonním čísle 482 732 114, nebo e-mailu tereza.tlukova@straznadnisou.cz a já vám ho zašlu naskenovaný. Případně si můžete vyzvednout formulář okopírovaný osobně na úřadě, ať máte platební údaje založené. Poplatek lze uhradit také na bankovní účet, případně na pokladně obecního úřadu hotově či platební kartou.

Prosíme o dodržení data splatnosti, v případě neuhrazení včas je nedoplatek vymáhán podle daňového řádu a může být navýšen až na trojnásobek. Vymáhání je pro obec administrativně složité a finančně nákladné a mnohdy zbytečné, jelikož téměř všechny poplatky jsou nakonec stejně uhrazeny.

Termín jarních svozů odpadu

Svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu se uskuteční v sobotu 6. května 2023 od 8:00 hodin do 16:00 hodin na čtyřech místech v obci, a to – ulice Bergerovo nám. parkoviště u obecního domu, křižovatka ulic Pod Strání a Stříbrný kopec, křižovatka Myslbekovy a Kateřinské u bývalého Litesu a poslední ulice U Kovárny na hranici obce s Krásnou Studánkou. Oznámení bude také zhruba měsíc před termínem uveřejněno prostřednictvím webových stránek obce, aplikace Munipolis a obecních vývěsek.

Tereza Tluková

Kompletní znění vyhlášek najdete na webových stránkách Obce Stráž nad Nisou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..