Zúčastněte se již 10. ročníku Ukliďme Česko, který se koná nejen po celé republice, ale i u nás v obci. Letošní rok 2023 připadá hlavní jarní úklidový den na aprílovou sobotu 1. dubna. My si ale legraci neděláme. A proto vezměte své známé, kamarády, děti a čtyřnohé mazlíčky a přidejte se k nám. Sejdeme se 1.4.2023 v 9:00 hodin před Základní školou ve Stráži nad Nisou. K dispozici budou pytle, jednorázové rukavice. Nezapomeňte přibalit dobrou náladu a úsměv na tváři.

Něco málo k historii projektu Ukliďme Česko

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

V roce 2012 vznikla webová a mobilní aplikace ZmapujTo (www.zmapujto.cz), prostřednictvím které mohou občané informovat úřady o černých skládkách a dalších problémech ve svých městech a obcích. Nahlášených skládek však přibývalo, ale skoro žádné nemizely. Ukázalo se, že není v silách úřadů uklidit všechny skládky a vyřešit každý nahlášený problém. Proto jsme se rozhodli založit spolek a uspořádali na jaře 2014 první ročník úklidové akce s názvem Ukliďme Česko. Díky modernímu přístupu a po vzoru světového hnutí Let’s do it! (Pojďme do toho!) se podařilo oslovit a motivovat hned napoprvé desítky ticíc lidí. O tom, že akce byla úspěšná svědčí i vítězství Ukliďme Česko v soutěži Energy Globe Award.

Po dalších dvou letech se zrodil nápad akci Ukliďme Česko spojit s akcí Českého svazu ochránců přírody Ukliďme svět díky čemuž se podařilo v roce 2016 oslovit a aktivně zapojit přes 86 000 dobrovolníků a sebrat přes 1600 tun odpadu (z toho 23% vytřídit), v roce 2017 se pak do 2476 úklidů zapojilo celkem 96 133 dobrovolníků, v roce 2018 se pak do 3295 úklidů zapojilo celkem 134 854 dobrovolníků, dále pak v roce 2019 se pak do 3895 úklidů zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků! V roce 2020 díky epidemiologické situaci COVID19 byla účast slabší, do 737 úklidů zapojilo celkem 22 350 dobrovolníků. V roce 2021 i přes COVID omezení se podařilo do 2 496 úklidů zapojit celkem 75 450 dobrovolníků. Do úklidů se zapojují stovky škol, spolky, sdružení, hasiči, záchranáři, policisté, vodáci, turisti, sousedé, studenti, maminky, důchodci, celá města, obce i několik mediálně známých tváří.

Akce má především za cíl širokou veřejnost skrze vlastní zážitek poučit o závažnosti problému černých skládek a odpadu v přírodě, oživit témata diskuze o odpadech a recyklaci a takto vlastnímu vzniku černých skládek předcházet. Ti, co jednou uklízeli, už další nepořádek dělat nebudou!

Děkujeme za plné pytle!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..