Již 11 let se koná v naší obci sportovní akce pro předškoláky, školáky a puberťáky. Letošní ročník se konal v sobotu 23. 9. 2023. Předpověď počasí sice nebyla ideální, ale počasí se nakonec umoudřilo a všichni jsme si užili krásné babí léto.

Samotnému závodu předchází několikatýdenní příprava. Nejdůležitější je poslední týden, kdy je potřebné zajistit náčiní pro jednotlivá stanoviště, včetně atrakcí v rámci doprovodného programu, projít celou trať a prosekat ji od kopřiv a křoví. Den před závodem se trať značí, staví přehrada pro rybičky, pokládají mostky na problémových místech a hlavně probíhá velmi náročná výstavba „lanovky“, včetně nástupní a výstupní rampy. Nyní by bylo dobré čtenářům ukázat, co čekalo jejich děti na trati a kdo pomáhal se zajištěním celé akce.

 1. stanoviště – hod granátem na cíl pod dohledem rodiny Rejnartových. Klasická disciplína rodičům známá z dob branné výchovy.
 2. stanoviště – poznávání dopravních značek – naši pomocníci nováčci Daniel Jonáš a Jirka Ihnaťo předkládají dětem otázky z oblasti dopravního značení, samozřejmě v několika variantách určených věkem dětí.
 3. stanoviště – vlastivěda v podání manželů Zrníkových, kde děti hádají na základě fotografií významná místa a objekty v rámci ČR.
 4. stanoviště – myslivecký spolek – Polomy – tradičně připravil stanoviště s výzdobou zvířecích kůží a paroží a fotografií zvířat.
 5. stanoviště A – lanovka / nástup – naši stálí pomocníci Blanka Drazinská, Honza Drazinský, Kačka Drazinská (letos poprvé nezávodila, ale pomáhala) a Jirka Vrabec. Z hlediska odpovědnosti velice náročné stanoviště. Děti jsou zde oblečeny do sedáku, dostanou helmu a po zavěšení na lano sjedou 50m dlouhou lanovku nataženou přes průsek v lese. Zažijí tak trošku adrenalinu.
  stanoviště B – lanovka / výstup – naši již stálí pomocníci „Kopečáci“ Jan Pelant, Bohumil Kocourek a Milan Mareš.
 6. stanoviště – střelba z luku nebo kuše na připravené terče, pod dozorem Nadi Farské a Martina Mulače.
 7. stanoviště – zdravověda – dvě odbornice Markéta Vrabcová a Marcela Lálová s dětmi procvičují různá ošetření případných zranění v rámci pobytu v přírodě.
 8. stanoviště – řezání dřeva – Manfréd Michel s pomocníkem dohlíží na naše malé dřevorubce, kteří mají za úkol pilou uříznout svůj „koláč“ z připravené kulatiny.
 9. stanoviště – chytání rybiček – Pavla Dufková s kamarádkou dohlížely na malé rybáře při jejich snaze ulovit si každý svou rybku.
 10. stanoviště – chůze na chůdách – zde svaly pomocníků nezahálely – Tomáš Vrabec a Michal Křižanovský pomáhali dětem zdolat úsek na chůdách. Jelikož bylo stanoviště zhruba v půli cesty, bylo zde stanoviště s pitným režimem.
 11. stanoviště – střelba ze vzduchovky pod odborným dohledem Střeleckého klubu Stráž nad Nisou v podání manželů Kujanových, otce a syna Bereščakových a Luboše Provazníka.
 12. stanoviště – samostatný úkol bez obsluhy
 13. stanoviště – střelba z praku na terč pod chlapským dozorem Romana Martina a Michala Stracha.
 14. stanoviště – poznávání rostlin zde převzala štafetu po mamince Dominika Glauschová s přítelem Vojtou Žákem a kamarádkou Eliškou Janusovou. Úkolem dětí bylo rozpoznat vystavené listy a rostliny.
 15. stanoviště – procvičování paměti s Nelou Kadlíčkovou.
 16. stanoviště – cviky na hrazdě s Josefem Starým k prověření fyzické zdatnosti dětí.
 17. stanoviště – pavučina – neskutečně pracný výtvor od pavouka Michala Vogela, který dohlížel na zdolávání
  překážky.

Po celou dobu konání závodů probíhal v prostorách START/CÍL doprovodný program včetně jízdy na lyžích, skákacího hradu, mini horolezecké stěny K2, házení kroužků na čápa, bludiště nebo malování výkresů s Haničkou Benešovou. Za zapůjčení některých atrakcí děkuji Jirkovi Hýblovi a Karlu Glauschovi. Na STARTu se o děti starala Petra Vogelová, Sabina Jonášová Čižiková a výsledky v cíli zpracoval Lukáš Beneš. Moderování celého dne se zdárně zhostil Radim Koutník společně s mou maličkostí Jaroslavem Vrabcem. Zázemí a občerstvení nám tradičně poskytli SDH Stráž nad Nisou. Jejich vyhlášený gulášek byl důležitou energetickou vzpruhou pro pořadatele na trati i mimo ni. Děti dostaly výborné koláčky od partnera akce Jizerské pekárny a na přilehlé louce si opekly obdržené vuřty.

Ještě jednou velké poděkování všem pomocníkům a spolkům za pomoc při organizaci (cca 60 lidí). Všech 101 závodících dětí bylo díky nim v bezpečí a třeba za rok se zase společně setkáme na startu.

Velké díky všem zasílá Jaroslav Vrabec (nazývaný jako ředitel závodu).

Foto zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..